Frontendutvecklare – Gabriella Brandmaier är tillbaka hos Limetta!
Limetta välkomnar Gabriella Brandmaier, vår senaste stjärna på frontend-himlen! Efter en lyckad praktikperiod är Gabriella nu tillbaka på Limetta – denna gång som fullfjädrad frontend utvecklare.
– Det känns extra kul att komma tillbaka till det här härliga gänget! Under praktiken insåg jag att frontend är min grej, så nu ser jag fram emot att utvecklas ännu mer tillsammans med alla på Limetta, säger Gabriella.
Innan hon föll pladask för kodande knappar och snygga gränssnitt jobbade Gabriella inom hudvård – snacka om ett karriärbyte med glow-effekt!
På fritiden varvar hon gärna kodandet med film och spel. Just nu är det mycket Balatro och World of Warcraft som gäller – perfekta pauser när CSS:en bråkar lite för mycket.
Visste du att...? Gabriella tidigare jobbade med att få människor att stråla på utsidan, men nu är det webbarna som ska få glänsa. Vi tror stenhårt på att hennes "frontend-rutiner" kommer bli minst lika omtyckta!
Varmt välkommen tillbaka Gabriella!